Nowa faza materii odkryta w układzie „muzycznych krzeseł” kwantowych

Spread the love

Ten stan mógłby zostać wykorzystany do kodowania danych odporne na błędy.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie dokonali naukowcy odkrycie w dziedzinie fizyki?
2) Jak nazywa się ta nowa faza materii?
3) Jakie zastosowania technologiczne ma ten nowy stan materii?
4) Jakie problemy napotkali naukowcy podczas tworzenia tego stanu materii?
5) Jakie były wyniki badań opisane w czasopiśmie Nature?

Naukowcy dokonali ekscytującego odkrycia w dziedzinie fizyki, identyfikując nową fazę materii, nazwaną stanem bose-liquid chiralitycznym. Ten stan jest całkowicie inny od tradycyjnych stanów stałego, ciekłego i gazowego i występuje tylko w skrajnych warunkach.

Pomimo swojej rzadkości, posiada on potencjalne zastosowania technologiczne. Tworzenie tego stanu bose-liquid chiralitycznego jest wynikiem kinetycznych frustracji w układach kwantowych, gdzie interakcje cząstek odbiegają od normy. To odkrycie otwiera świat możliwości tworzenia nowych faz materii.

Zespół stoi za tym przełomem, zbudował unikalny system składający się z dwóch warstw, z jednej z nich wypełnionej swobodnie poruszającymi się elektronami, a z drugiej „dziurami”, które elektrony mogły zapełniać. Te warstwy przybliżyły się do siebie na odległość mniejszą niż atom, tworząc frustrację z powodu niedostępności „dziur”.

Gdy system ochłodził się prawie do zera absolutnego, elektrony i „dziury” oddziaływały się nawzajem, tworząc nowatorski stan brzegowy chiralny. W tym stanie cząstki zachowywały się jak jednostka ospinie neutralna o niezwykłych właściwościach, takich jak zachowanie swojego spinu, które pozostawało stałe nawet pod wpływem sił zewnętrznych. Ta cecha czyni je obiecującym kandydatem do kodowania danych cyfrowych, ponieważ wykazują odporność na błędy.

Ponadto, cząstki elektronów-i-dziur wykazywały długodystansową splątanie, co oznacza, że gdy jedna cząstka była dotknięta, reszta reagowała zgodnie. Badanie szczegółowo opisujące te wyniki zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

Dodaj komentarz