Tajemnica rozbłysku billiona razy potężniejszego od największych rozbłysków słonecznych rozwiązana

Spread the love

Gorący płomień, płonący na rosnącej dysku planetarnym!

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie są cechy niektórych rozbłysków gwiazdowych?
2) Jaki był czas trwania rozbłysku FU Orionis (FU Ori) i jakie było jego natężenie?
3) Co jest przyczyną nadzwyczajnego zjawiska rozbłysków w przypadku FU Orionis?
4) Co sugerują poprzednie obserwacje dotyczące masywnej młodej planety obecnej w pobliżu gwiazdy?
5) Jaki nowy proces został odkryty przez badaczy i jakie konsekwencje ma dla młodych planet?
6) Jakie są wnioski z tego odkrycia dotyczące młodych układów gwiazdowych i planet?
7) Gdzie zostało opublikowane to badanie?

Nie wszystkie rozbłyski gwiazdowe są równe. Zazwyczaj te rozbłyski powodują tymczasowe zwiększenie jasności gwiazdy. Jednak w przypadku FU Orionis (FU Ori), znajdującej się 1200 lat świetlnych od Ziemi, rozbłysk trwał już 85 lat i był bilion razy potężniejszy niż największe dotychczas zarejestrowane rozbłyski słoneczne.

To nadzwyczajne zjawisko uważane jest za wynik parowania planety w pobliżu gwiazdy. Naukowcy spekulują, że planeta o wielkości około dziesięciu razy większej od Jowisza zbliżyła się zbyt blisko swojej młodej gwiazdy, powodując jej parowanie oraz wyrzucanie utraconego materiału na nią samą, co skutkuje ciągłym i ekstremalnym rozbłyskiem.

Poprzednie obserwacje sugerowały obecność masywnej młodej planety krążącej w pobliżu tej gwiazdy, jednak szczegóły pozostawały niejasne. Teraz badacze odkryli nowy proces zwany „inferno dyskowe”, w którym młode planety są pochłaniane przez swoje gwiazdy, gdy te zbliżają się do nich zbyt blisko.

Symulacja stworzona przez zespół pokazała planetę formującą się daleko od gwiazdy, a następnie poruszającą się do środka. Gdy planeta zbliżyła się na odległość jednej dziesiątej odległości Ziemia-Słońce, zapłonęła i przepaliła swoją atmosferę z powodu intensywnego ciepła pochodzącego od młodego dysku gwiazdy.

To odkrycie kwestionuje pojęcie, że młode układy gwiazdowe rosną spokojnie, a planety stopniowo zwiększają swoją wielkość. Sugeruje ono natomiast, że te układy są chaotyczne i niestabilne, przy czym wiele młodych planet jest pochłanianych przez swoje gwiazdy.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester zostało opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Dodaj komentarz