BepiColombo uchwycił nowe obrazy Merkurego w najbliższym przelocie

Spread the love

Misja jest tylko kilka lat od wejścia na orbitę najmniejszej planety.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Kto był odpowiedzialny za przelot statku kosmicznego obok Merkurego?
2) Jakie zdjęcia zostały przesłane na Ziemię?
3) Jaką nazwę otrzymała nowo odkryta powierzchnia na Merkurym?
4) Jakie informacje ma dostarczyć BepiColombo na temat Krateru Manley?
5) Jakie są plany dotyczące misji BepiColombo w przyszłości?
6) Jakie trasy zostały wykorzystane przez statek kosmiczny do dotarcia na orbitę Merkurego?
7) Jakie dwie części zostaną utworzone po wejściu BepiColombo na orbitę Merkurego?

Kilka lat temu, statek kosmiczny dokonał swojego najbliższego przelotu obok Merkurego, zbliżając się na odległość 236 kilometrów (147 mil) od powierzchni planety. Misja jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i ich japońskiego odpowiednika, JAXA.

Według Ignacio Clerigo, kierownika operacji statku kosmicznego BepiColombo w ESA, przelot przebiegł pomyślnie, a wykonane podczas zbliżenia zdjęcia zostały przesłane na Ziemię. Spośród wielu ujęć wybrano trzy, które zostały udostępnione wcześniej, ukazując dotychczasowe najlepsze widoki Merkurego. Te zdjęcia prezentują nowo nazwaną powierzchnię o nazwie Krater Edna Manley, nazwaną na cześć znanej jamajskiej artystki. Wszystkie kratery na Merkurym mają konwencjonalne nazwy artystów, muzyków, malarzy i pisarzy.

Profesor Geologii Planetarnej na Open University w Wielkiej Brytanii, David Rothery, wyjaśnia, że Krater Manley budzi szczególne zainteresowanie, ponieważ zawiera ciemny materiał, który może być pozostałością węglowego skorupowego pierwotnego Merkurego, a także dowodem na aktywność wulkaniczną. BepiColombo zbada skład tego materiału i dostarczy informacji na temat obecnych minerałów, zwłaszcza węgla, oświetlając historię geologiczną planety.

Statek kosmiczny przeprowadzi dodatkowe przeloty w następnych latach, zanim w grudniu 2025 roku wreszcie wejdzie na orbitę wokół Merkurego. Skomplikowana trasa statku kosmicznego do Merkurego jest konieczna, aby zapewnić odpowiednią prędkość do wkroczenia na orbitę. Misja wykorzystuje trajektorię opracowaną przez włoskiego inżyniera Giuseppe „Bepi” Colombo oraz napęd elektryczny do zwalniania.

Po wejściu na orbitę BepiColombo rozdzieli się na dwie części: Międzyplanetarny Orbiter Merkurego pod przewodnictwem ESA oraz Magnetyczny Orbiter Merkurego pod przewodnictwem JAXA.

Dodaj komentarz