Złota błyskawica uchwycona w wirującej burzy na Jowiszu

Spread the love

Niesprzyjająca pogoda jest normą na gazowej planecie.

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Gdzie można znaleźć błyskawice w Układzie Słonecznym?
2) Jakie zjawiska mają miejsce na Jowiszu?
3) Kiedy NASA opublikowała obraz błyskawicy na Jowiszu?
4) Kim jest Kevin M. Gill i jak opracował ten obraz?
5) Jaki kolor ma błyskawica na fotografii?
6) Jakie efekty obserwujemy na Ziemi w przypadku błyskawic wulkanicznych?
7) Jakie są różnice w powstawaniu błyskawic na Ziemi i Jowiszu?
8) Gdzie na Ziemi występuje rekordowa liczba błyskawic?
9) Co sprawi, że Juno będzie miała więcej możliwości uwiecznienia błyskawic na Jowiszu?

Błyskawice można znaleźć w kilku miejscach w Układzie Słonecznym, w tym na Ziemi, ale niektóre z najbardziej imponujących zjawisk mają miejsce na Jowiszu.

Obfite w gazy olbrzymie obłoki i ogromne burze tej planety zapewniają doskonałe warunki do uderzeń piorunów.

NASA niedawno opublikowała obraz tego zjawiska, uwieczniony przez sondę Juno podczas jej 31 przelotu obok Jowisza 30 grudnia 2020 roku. Obraz został opracowany przez naukowca-amatora o imieniu Kevin M. Gill, wykorzystując surowe dane z instrumentu JunoCam sondy Juno.

Fotografia przedstawia zieloną strzałę błyskawicy, której barwa może wynikać z przetwarzania kolorów lub obecności cząstek atmosferycznych, które zmieniają jej odcień.

Na Ziemi obserwujemy podobne efekty w przypadku błyskawic wulkanicznych, gdzie pył wulkaniczny powoduje niebieskie, fioletowe i liliowe tony.

Chociaż zasada powstawania błyskawic jest taka sama zarówno na Ziemi, jak i na Jowiszu, istnieją pewne różnice w ich powstawaniu. Chmury na Jowiszu składają się z amoniaku i wody, a większość błyskawic występuje na biegunach. Z drugiej strony, na Ziemi chmury są zbudowane z pary wodnej, a błyskawice najczęściej uderzają w okolicach równika.

Rekord pod względem największej liczby uderzeń błyskawic przypada Catatumbo w Ameryce Południowej, gdzie rocznie występuje 1,6 miliona błyskawic.

W nadchodzących miesiącach orbita Juno przybliży ją do nocnej strony Jowisza, co stworzy więcej możliwości uwiecznienia obrazów błyskawic na tej planecie.

Dodaj komentarz