Betelgeuse Kontynuuje Zachowywać Się Tajemniczo – Oto Co By Się Stało, Gdyby Wybuchł

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Co to jest Betelgeza?
2) Jakie było niespodziewane zachowanie Betelgezy?
3) Co stało się z jasnością Betelgezy pod koniec 2019 roku?
4) Jakie znaczenie miało wydarzenie nazwane „wielkim przyćmieniem”?
5) Czy Betelgeza jest gwiazdą zmienną?
6) Co jest przypisywane zmienności Betelgezy?
7) Jakie są najbardziej skrajne przypadki, gdy gwiazda staje się niezwykle jasna?
8) Co spowodowało ostatnie przyćmienie Betelgezy?
9) Dlaczego przewidzenie wybuchu supernowej jest trudne?
10) Jakie byłyby początkowe objawy wybuchu supernowej Betelgezy?
11) Jakie są potencjalne zagrożenia dla Ziemi ze strony Betelgezy?

„Wielkie przyćmienie: Czerwona gwiazda Betelgeza zaskakuje niespotykanym zachowaniem w konstelacji Oriona”

Czerwona gwiazda Betelgeza w konstelacji Oriona wykazała niespodziewane zachowanie. Zmniejszyła swoją jasność pod koniec 2019 roku i w 2020 roku, osiągając punkt, w którym była jaśniejsza od Bellatrix, trzeciej najjaśniejszej gwiazdy w Orionie. To wydarzenie zostało nazwane „wielkim przyćmieniem”.

Najjaśniejsza gwiazda w Orionie budzi spekulacje o supernowej na Ziemię

Jednak Betelgeza od tej pory rozjaśniła się i przez krótki okres w tym roku stała się najjaśniejszą gwiazdą w Orionie odnotowaną kiedykolwiek. Te fluktuacje wywołały spekulacje na temat możliwości nadchodzącej eksplozji supernowej i jej potencjalnego wpływu na Ziemię.

„Najjaśniejsza gwiazda zmienna o pulsacyjnej zmienności – Betelgeza”

Podczas gdy większość gwiazd jest stabilna i utrzymuje swoją jasność przez czas, istnieją wyjątki znane jako gwiazdy zmienne, które podlegają fluktuacjom jasności. Betelgeza jest tak właśnie gwiazdą zmienną i jest najjaśniejszą spośród nich. Jej zmienność jest przypisywana pulsacjom, chociaż nie są one tak duże ani regularne jak te innych gwiazd zmiennych, jak Mira.

Supernowa Betelgezy: Czy nadchodzi kolejna eksplozja?

Supernowe, które występują, gdy gwiazda przechodzi przez silną eksplozję, są najbardziej skrajnymi i rzadkimi przypadkami, gdy gwiazda staje się niezwykle jasna. Ostatnie przyćmienie Betelgezy, chociaż skrajne, było spowodowane chmurą, która zasłoniła połowę gwiazdy. Następne rozjaśnienie nie jest w pełni zrozumiane, i może wynikać z tego samego obłoku pyłu odbijającego światło. Jednak nie jest jasne, czy jest to oznaka nadchodzącej supernowej.

„Bruising Betelgeuze: The Uncertain Fate of a Red Supergiant”

Betelgeza to czerwony nadolbrzym, co wskazuje, że zbliża się do końca swojego życia, ale ten koniec może być oddalony o milion lat. Przewidzenie wybuchu supernowej jest trudne, ponieważ dokładna masa i odległość Betelgezy nadal są przedmiotem dyskusji.

Wybuch supernowej w Orionie: spektakularne zjawisko i koniec czerwonych błysków

Jeśli doszłoby do supernowej, początkowe wykrycie nastąpiłoby za pośrednictwem neutrin, a następnie gwiazda rozjaśniłaby się i pozostałaby widoczna zarówno w dzień, jak i w nocy przez pewien okres czasu. Jednak w końcu zbledłaby, a Orion straciłby swoje czerwone błyski na zawsze.

„Minimalne zagrożenie dla Ziemi ze strony Betelgezy, chociaż supernowe mogą wywoływać promieniowanie kosmiczne i żelazo radioaktywne”

Chociaż supernowe mogą powodować promieniowanie kosmiczne i żelazo radioaktywne, potencjalne zagrożenia dla Ziemi ze strony Betelgezy są minimalne, chyba że jest bardzo blisko, co jest mało prawdopodobne.

Dodaj komentarz