Jedna trzecia egzoplanet naszej galaktyki może znajdować się w strefie zamieszkalnej

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie jest pytanie dotyczące zamieszkanych planet we wszechświecie?
2) Co oznacza strefa złotowłosa?
3) Jakie badania zostały opisane w tekście?
4) Jaki typ gwiazdy był badany przez naukowców?
5) Jak nazywa się najbardziej ekscentryczna planeta w naszym układzie słonecznym?
6) Jakie katastrofalne zdarzenie może się wydarzyć, jeśli planeta ma ekscentryczność większą niż 0,2 w swojej strefie złotowłosej?
7) Ile planet wokół karłów M ma odpowiednią temperaturę sprzyjającą życiu?
8) Jakie są implikacje badań dla przyszłych badań egzoplanet?

„Na tropie istnienia zamieszkanych planet: czy jesteśmy sami we wszechświecie?”

Określenie czy planety we wszechświecie są zamieszkane jest złożonym pytaniem. Korzystając z Ziemi jako jedynego przykładu, wiemy, że planeta powinna znajdować się w optymalnej odległości od swojej gwiazdy, znanej jako strefa złotowłosej.

Gwiazdy karłowe M mają inny kształt orbity, wpływając na strefę życia

Jednak najnowsze badania sugerują, że nie chodzi tylko o znajdowanie się w strefie, ale także o kształt orbity planety. Naukowcy skupili się na najczęściej występującym typie gwiazdy, zwanej karłem M, która jest mniejsza i chłodniejsza od Słońca. Te gwiazdy mają strefę złotowłosą bliżej siebie w porównaniu do naszego układu słonecznego.

„Naukowcy odkrywają: Siły pływowe gwiazd wpływają na ciepło planet!”

W rezultacie siły pływowe wywierane przez te gwiazdy odgrywają znaczącą rolę w określaniu ciepła planety, jeśli ma ona ekscentryczną (nieokrągłą) orbitę. Im bardziej owalna jest orbita, tym większa jest jej ekscentryczność. W naszym układzie słonecznym Merkury ma największą ekscentryczność, co powoduje, że doświadcza on ogrzewania pływowego ze względu na bliską odległość od Słońca.

„Odkrycie: Planeta podobna do Ziemi może doświadczyć katastrofy 'wenus płynącej'”

Planeta podobna do Ziemi, krążąca wokół gwiazdy o jednej czwartej masy Słońca i z ekscentrycznością większą niż 0,2 w swojej strefie złotowłosej, mogłaby przejść przez katastroficzne zdarzenie znane jako „wenus płynąca”, prowadzące do rozgrzanej i niezamieszkanej atmosfery.

Odpowiednie temperatury sprzyjające życiu na jednej trzeciej planet wokół karłów M: potencjalne setki milionów zamieszkalnych planet w naszej galaktyce

W badaniu przeanalizowano 163 planety w 101 układach obserwowanych przez misję Kepler NASA i stwierdzono, że około dwóch trzecich planet wokół karłów M ma zbyt wysoką ekscentryczność dla odpowiednich temperatur sprzyjających życiu. Jednak około jednej trzeciej egzoplanet w tych układach może mieć stabilną temperaturę sprzyjającą życiu, co wskazuje na potencjalne istnienie setek milionów zamieszkalnych planet tylko w naszej galaktyce.

Dodaj komentarz