Nowe JWST Deep Field pokazuje jak galaktyki zmieniały wszechświat

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Dlaczego wszechświat nie był przezroczysty w ciągu pierwszego miliarda lat?
2) Co powoduje powstawanie przezroczystego wszechświata w okresie Epoki Rejonizacji?
3) Jakie obiekty znajdują się na głębokim zdjęciu wszechświata, zrobionym przez JWST?
4) Jaką rolę odegrał JWST w odkrywaniu obiektów powstałych w okresie Epoki Rejonizacji?
5) Jaki obiekt znajduje się w centrum zdjęcia i dlaczego jest ważny dla obserwacji?
6) Jakie informacje dostarcza nam ten konkretny kwazar na temat gazu między nami a odległymi galaktykami?
7) Ile odległych galaktyk o złożonej strukturze odkryli badacze?
8) Jakie szczegóły o tych odległych galaktykach ujawniła ta praca?
9) Jakie obszary zamierza badać zespół EIGER w celu uzyskania jeszcze lepszych zdjęć i zrozumienia Epoki Rejonizacji?
10) Jaką masę ma supermasywna czarna dziura napędzająca kwazar J0100+2802?

„Początki wszechświata: epoka rejonizacji i przezroczystość”

W ciągu pierwszego miliarda lat lub tak, wszechświat nie był przezroczysty z powodu neutralnego wodoru, który pochłaniał światło gwiazd w międzygalaktycznej przestrzeni. Niemniej jednak, światło pochodzące od najmasywniejszych gwiazd usuwało elektrony z atomów wodoru, co prowadziło do powstania przezroczystego wszechświata. Ten okres nazywany jest Epoką Rejonizacji.

JWST odkrywa tajemnice wczesnego wszechświata

Galaktyki tworzyły pęcherze czystego gorącego gazu, które się rozszerzały i ostatecznie łączyły się z sąsiednimi galaktykami. Te procesy JWST obserwował w ramach programu EIGER, przechwytując fascynujące głębokie zdjęcie wszechświata, na którym znajduje się około 20 000 galaktyk. Wśród tych galaktyk znajdują się obiekty, które powstały, gdy kosmos miał zaledwie 900 milionów lat, podczas Epoki Rejonizacji. JWST odegrał znaczącą rolę w odkrywaniu wielu takich obiektów, przewyższając początkowe oczekiwania zespołu. Dzięki JWST, astronomowie mogli zidentyfikować przezroczyste obszary wokół galaktyk i zmierzyć ich rozmiar w tamtym czasie, dowodząc wpływu tych galaktyk na wczesny wszechświat.

Kwazar w centrum obserwacji: Kluczowa rola w odkryciu nowych odległych galaktyk

Kwazar znajdujący się w centrum zdjęcia jest kluczowy dla tych obserwacji. Kwazary są aktywnymi centrmi galaktyk, w których znajdują się supermasywne czarne dziury, pochłaniające materiał w oszałamiającym tempie. Wyjątkowo jasny ten konkretny kwazar pozwala go używać jako narzędzia do pomiaru gazu między nami a odległymi galaktykami, dostarczając obszernej informacji na temat składu i stanu gazu. Badacze odkryli sześć odległych galaktyk o złożonej strukturze, które wcześniej nie były obserwowane. Praca ta dostarcza nie tylko bezpośrednich dowodów na rolę galaktyk i ich gwiazd w rejonizacji wszechświata, ale również ujawnia niespotykane dotąd szczegóły na temat tych odległych galaktyk, takie jak ich skupienia i wydłużenie, a także formowanie się nowych gwiazd.

Dodaj komentarz