Blue Origin Vs SpaceX jest obecne: NASA przyznaje konkurencyjny kontrakt księżycowy dla Bezosa

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Kto będzie odpowiedzialny za transport astronautów misji Artemis z orbity Księżyca na jego powierzchnię i z powrotem?
2) Kiedy planowany jest start misji Artemis V?
3) Jak nazywa się firma, która pozwała NASA za przyznanie kontraktu na lądownik księżycowy SpaceX?
4) Po jakim sporze prawno-sądowym Blue Origin zdobyło kontrakt z NASA?
5) Jaką umowę podpisała firma Blue Origin z NASA i w jakiej wysokości?
6) Jaką infrastrukturę inwestują NASA i firmy komercyjne?
7) Jakie systemy lądowania mają spełniać wymagania NASA?
8) Jaki był wynik ostatniego testowego startu statku kosmicznego Starship SpaceX?
9) Jakie było powody przyspieszenia startu według niektórych spekulacji?
10) Co umożliwia zaangażowanie firmy Blue Origin dla NASA?

Firma Bezosa dostarczy transport astronautów dla misji Artemis – cel: testowanie nowego systemu lądowania.

Firma należąca do Bezosa będzie odpowiedzialna za transport astronautów misji Artemis z orbity Księżyca na jego powierzchnię i z powrotem. Celem jest przygotowanie i przetestowanie tego nowego systemu lądowania na czas dla misji Artemis V, która obecnie zaplanowana jest na start w 2029 roku.

NASA wybiera Blue Origin na partnera do budowy lądownika księżycowego Blue Moon po sporze o kontrakt z SpaceX.

Decyzja o wyborze tej firmy została podjęta po sporze prawno-sądowym w 2021 roku, w którym Blue Origin pozwało NASA za przyznanie kontraktu na lądownik księżycowy SpaceX, ale ostatecznie przegrało odwołanie. Mając na celu nawiązanie większej liczby partnerstw z firmami komercyjnymi, NASA ponownie rozważyła Blue Origin i tym razem firmie udało się zdobyć kontrakt. Zbudują lądownik Blue Moon.

Blue Origin podpisuje umowę z NASA na dostarczenie systemu lądowania dla misji Artemis V

Na podstawie umowy o stałej cenie w wysokości 3,4 miliarda dolarów firma Blue Origin będzie musiała dostarczyć system lądowania dla załóg spełniający wymagania NASA dotyczące powtarzalnych wypraw astronautów, umożliwiający lądowanie na powierzchni Księżyca i dokowanie z Bramą, stacją kosmiczną położoną na orbicie księżycowej. Przed misją Artemis V firma będzie musiała udowodnić bezpieczeństwo swojego systemu poprzez bezzałogowe lądowanie i start z powierzchni Księżyca.

Blue Origin jako drugi dostawca NASA będzie budować system lądowania dla załóg, które przetransportują astronautów na Księżyc – oświadcza NASA.

„Dzisiaj z radością ogłaszamy, że Blue Origin jest drugim dostawcą NASA, który zbuduje system lądowania dla załóg, który przetransportuje astronautów misji Artemis na powierzchnię Księżyca” – powiedział w oświadczeniu administrator NASA, Bill Nelson. „Jesteśmy w niezwykłej erze eksploracji kosmicznej, umożliwionej dzięki partnerstwom komercyjnym i międzynarodowym. Razem inwestujemy w infrastrukturę, która zaprowadzi pierwszych astronautów na Marsa.”

„NASA i SpaceX podpisują kontrakt na misje Artemis III i IV – Przejście na zrównoważone lądowanie na Księżycu”

Obecnie kontrakt NASA z SpaceX dotyczy misji Artemis III i Artemis IV, i odnosi się do zrównoważonego systemu lądowania, który spełnia wymagania agencji, w tym dostosowanie do większej załogi w przyszłości i dostarczanie większej liczby zasobów na Księżyc.

Kolejny test rakiety SpaceX zakończony katastrofą – co to oznacza dla misji Artemis III?

Ostatni testowy start statku kosmicznego Starship SpaceX był częściowo udany dla rakiety, która była najwyższa i najmocniejsza kiedykolwiek wzniecona, ponieważ wystartowała, ale potem eksplodowała. Platforma startowa została poważnie uszkodzona, ponieważ nie była przygotowana na tak potężną rakietę, brakowało wykopu dla płomieni, przekierowania i systemu podlewania wodą. Zniszczenia zostały zarejestrowane na filmie, a według USFWS na obszarze około 385 akrów ziemi doszło do uszkodzeń spowodowanych przez szczątki związane z tym startem. Musk przyznał, że wzmocnienie platformy nie zostało ukończone na czas. Powody przyspieszenia startu są niejasne i niektórzy spekulują, że „dziecinna obsesja” Muska liczbą 420, kojarzoną z konsumpcją konopi, wpłynęła na wybór 20 kwietnia jako planowanej daty startu. Musk twierdzi, że kolejny test odbędzie się za miesiąc lub dwa, ale wielu w to wątpi. Jest to niepokojące, ponieważ bez udanego i przetestowanego bezpieczeństwa statku kosmicznego Starship misja Artemis III będzie musiała zostać opóźniona.

NASA i Blue Origin: Współpraca dla dywersyfikacji misji księżycowych

Zaangażowanie Blue Origin pozwala NASA na dywersyfikację swoich opcji. „Posiadanie dwóch odrębnych projektów lądowników księżycowych, z różnymi podejściami do spełnienia wymagań misji NASA, zapewnia większą odporność i zapewnia regularne kalendarium lądowań na Księżycu” – wyjaśniła Lisa Watson-Morgan, kierownik programu systemu lądowania dla ludzi w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Marshalla NASA. „Takie podejście konkurencyjne stymuluje innowacje, redukuje koszty i inwestuje w zdolności komercyjne w celu poszerzenia możliwości biznesowych, które mogą przynieść korzyści innym klientom i stymulować gospodarkę księżycową.”

Dodaj komentarz