JWST obserwuje mufę z gejzerów Enceladusa, która dociera 10 000 kilometrów w kosmos

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie informacje o Enceladusie ujawnił JWST w nadchodzącej publikacji?
2) Jaki jest rozmiar czapy wodnej na Enceladusie, zidentyfikowanej przez JWST?
3) Dlaczego odkrycie gejzerów na Enceladusie jest ważne dla badaczy planetarnych?
4) W jakim stopniu czapa na Enceladusie jest uwalniana do przestrzeni kosmicznej?
5) Jakie są potencjalne znaczenia odkrycia czapy wodnej większej niż Księżyc dla poszukiwań życia pozaziemskiego?
6) Jakie informacje JWST może jeszcze dostarczyć na temat Enceladusa?
7) Jakie są możliwości przyszłej misji zbierania próbek z czapy Enceladusa?

Odkrycie: JWST identyfikuje największą wodną czapę Enceladusa

JWST jest znacznie dalej od Enceladusa niż statek kosmiczny Cassini kiedykolwiek dotarł, ale to nie powstrzymało go przed odkrywaniem nowych informacji o księżycu. Naukowcy stwierdzili, że Cassini nie uchwycił pełnej skali wodnej czapy Enceladusa, podczas gdy JWST teraz zidentyfikował największą z dotychczas znalezionych. Odkrycie to jest szczegółowo opisane w nadchodzącej publikacji w Nature Astronomy i ujawnia, że czapa rozciąga się na 10 000 kilometrów (6000 mil), co jest większe od samego Enceladusa.

„Zaskakujące odkrycie: Gejzery na Enceladusie większe niż Księżyc”

Autor główny, Geronimo Villanueva, powiedział, że było szokujące wykryć czapę wodną większą niż Księżyc dwadzieścia razy. Odkrycie gejzerów w pobliżu bieguna południowego Enceladusa przyciągnęło uwagę badaczy planetarnych. Wynika to z faktu, że Enceladus jest jednym z niewielu obiektów w Układzie Słonecznym, posiadającym ukryte oceany pod lodowatą skorupą. Dodatkowo, często uwalnia części tych oceanów w przestrzeń kosmiczną, z których niektóre stają się częścią pierścienia E Saturna.

Odkrycie czap Enceladusa może wskazywać na istnienie życia pozaziemskiego

Uznanie, że Enceladus posiada wszystkie niezbędne składniki do wspierania życia, jeszcze bardziej podkreśla znaczenie badania tych czap. Czapy te mogą zawierać dowody na aktywność biologiczną, sugerując, że życie może istnieć poza Ziemią. Ponieważ minie wiele czasu, zanim statek kosmiczny będzie zdolny do zbierania próbek czapy, wszelkie informacje zebrane w międzyczasie mają wartość.

Nowe badania JWST zaskakująco potwierdzają ogrom rozmiaru wybuchu czapy Enceladusa

Ostatnie skupienie się JWST na Enceladusie zarejestrowało rozmiar wybuchu czapy, który Nature opisuje jako „olbrzymi”. Szybkość, z jaką czapa jest uwalniana, jest podobna do tego, co Cassini odkrył 15 lat temu, co wskazuje na minimalne zmiany. Około 30 procent czapy pozostaje w rozproszonym torusie, a pozostałe 70 procent rozprowadzane jest na całym systemie saturnańskim.

Odkrycie gejzerów na Enceladusie: Cassini dostarcza nowych informacji na temat przepływu materii z wewnętrznego oceanu

Cassini początkowo odkrył gejzery w 2005 roku, a kolejne obserwacje „tiger-stripes” w pobliżu bieguna południowego Enceladusa dostarczyły informacji na temat sposobu, w jaki materiał porusza się z wewnętrznego oceanu na powierzchnię i dalej. Mimo że Cassini nie był przeznaczony do pobierania próbek z pryskających gejzerów, ujawnił obecność cząstek krzemionki, sugerując, że materiał z dna oceanu przedostaje się do pęknięć, które są źródłem gejzerów.

JWST odkrywa olbrzymią chmurę na Enceladusie, której rozmiaru Cassini nie był w stanie określić.

Jednak Cassini nie był w stanie dokładnie określić rozmiaru czap. Tutaj wkracza JWST. Podczas zaledwie 4,5 minut obserwacji, teleskop kosmiczny zidentyfikował chmurę znacznie większą niż jakiekolwiek Cassini mógł wykryć, sięgającą dalej w przestrzeń niż średnica samego Enceladusa. Próby wykrycia innych gazów, takich jak metan lub dwutlenek węgla, były nieudane, pomimo wcześniejszego wykrycia CO2 w regionie południowego bieguna.

Niespodzianki z Enceladusem: Nadchodzące obserwacje JWST mogą dostarczyć nowych informacji o wodzie i biosygnaturach

Te i inne pytania będą musiały poczekać na dłuższe obserwacje JWST dotyczące Enceladusa. Dr Faggi, jeden z badaczy, zasugerował, że nadchodzi więcej niespodzianek, a nadchodząca publikacja oszacuje objętość i temperaturę uwalnianej wody, informacje, które JWST jest idealnie przystosowany do uzyskania. Dodatkowo, obrazy JWST mogą ujawnić skład czapy, potencjalnie włączając biosygnatury.

Dodaj komentarz