Rayyanah Barnawi jest 600. osobą na orbicie Ziemi

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Kto jest pierwszą kobietą-astronautką dla Komisji Kosmicznej Arabii Saudyjskiej?
2) Ile osób obecnie orbituje wokół Ziemi?
3) Kto jest kierownikiem misji?
4) Jakie role pełnią John Shoffner i Ali AlQarni?
5) Kto jest drugim specjalistą misji?
6) Ile osób przekroczyło linię Kármána?
7) Jakie projekty badawcze obejmuje misja Axiom-2?
8) W jaki sposób specjalizuje się Barnawi?

Pierwsza arabka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – misja z udziałem Rayyanah Barnawi

Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) obejmuje Rayyanah Barnawi, badaczkę biomedyczną, która jest pierwszą kobietą-astronautką dla Komisji Kosmicznej Arabii Saudyjskiej. Barnawi jest teraz 600. osobą, która orbituje wokół Ziemi. Była astronautka NASA Peggy Whitson jest kierownikiem misji, pilot John Shoffner oraz Ali AlQarni, również z Komisji Kosmicznej Arabii Saudyjskiej, pełnią rolę pierwszych specjalistów misji.

596. i 597. osoby w kosmosie – pierwszy lot Shoffnera i AlQarniego, przybycie Barnawiego

Shoffner i AlQarni odbywają swój pierwszy lot, stając się odpowiednio 598. i 599. osobą, która orbituje wokół Ziemi. Barnawi, jako drugi specjalista misji, zajmuje okrągłą liczbę. Ważne jest zauważenie, że odnosi się to tylko do orbity wokół naszej planety. Gdy uwzględnia się liczbę osób, które przekroczyły linię Kármána, oznaczającą granicę między Ziemią a przestrzenią kosmiczną, należy uwzględnić dodatkowo 32 osoby, które poleciały rakietą New Shepard firmy Blue Origin. Jednak te loty były suborbitalne, czyli wchodziły jedynie w przestrzeń kosmiczną i wracały z powrotem.

Pierwsza saudyjska kobieta w kosmosie – Barnawi zapoczątkowuje misję Axiom-2

W filmie przed startem, Barnawi wyraziła swoje podekscytowanie i wdzięczność za możliwość reprezentowania Arabii Saudyjskiej, kobiet i badaczy w kosmosie. Misja Axiom-2, trwająca 12 dni, obejmuje różne projekty badawcze, w tym badanie rzadkich zjawisk atmosferycznych oraz wpływu mikrograwitacji na komórki macierzyste i raka. Barnawi specjalizuje się w tych obszarach ze względu na swoje wcześniejsze doświadczenie badawcze z komórkami macierzystymi w raku.

Dodaj komentarz