Pierścienie Saturna są znacznie, znacznie młodsze niż ich planeta

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie są dowody na to, że pierścienie Saturna są stosunkowo młode?
2) Jaką ilość pyłu pierścienie zgromadziły na przestrzeni czasu?
3) Z czego głównie składają się pierścienie Saturna?
4) Dlaczego pierścienie Saturna są zbyt czyste, by być starożytnymi?
5) Jakie jest roczne ilość lądowania pyłu na pierścieniach Saturna?
6) Ile wynosi równoważna powierzchnia pierścieni Saturna w porównaniu do Ziemi?
7) Jakie są główne pytania dotyczące powstania pierścieni Saturna?
8) Jak sugeruje jedna z teorii powstania pierścieni Saturna?
9) Co się dzieje z pierścieniami Saturna w wyniku ich stopniowego opadania na planetę?
10) Gdzie zostały opublikowane wyniki badania dotyczące wieku pierścieni Saturna?

Tajemnica narodzin Saturna: Czy pierścienie były zawsze częścią planety?

Pierścienie Saturna są tak istotne dla naszego wizualnego zrozumienia planety, że wydaje się niemal nienaturalne sobie wyobrazić gazowego olbrzyma bez nich. Jednak nowe dowody sugerują, że planeta nie narodziła się z tymi pierścieniami.

„Pierścienie Saturna: Odkrycie naukowców sugeruje ich stosunkowo młody wiek”

Astronomowie niedawno przedstawili przekonujące dowody, które wskazują, że pierścienie są stosunkowo młode i powstały nie więcej niż 400 milionów lat temu. Należy jednak pamiętać, że Saturn, podobnie jak inne planety, ma około 4,5 miliarda lat (choć nie jest najstarszą planetą).

„Pierścienie Saturna a wiek pyłu – badanie dzięki misji Cassini”

Aby określić wiek pierścieni, zespół badaczy wykorzystał obserwacje z misji Cassini w sprytny sposób. Zmierzyli ilość pyłu, którą pierścienie zgromadziły na przestrzeni czasu. Cząstki pyłu znajdują się w całym Układzie Słonecznym, pokrywając planety, księżyce i asteroidy, a także fragmenty lodu, z których składają się pierścienie Saturna.

„Pierścienie Saturna: Pyłowe tajemnice i nieskazitelność lodu”

Na podstawie danych z Cassini zespół doszedł do wniosku, że pierścienie gromadziły pył tylko przez kilkaset milionów lat. Pierścienie składają się w około 98 procentach z czystego lodu wodnego, co sugeruje, że są zbyt czyste, by być starożytnymi. Sascha Kempf, główna autorka z University of Colorado Boulder, wyjaśniła, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby mieć coś tak nieskazitelne jak pierścienie Saturna, porównując je do dywanu w domu, który nieuchronnie zbiera kurz.

Niewielka ilość pyłu w kosmicznych pierścieniach

Według obliczeń zespołu, pierścienie gromadzą około 1 grama kosmicznego pyłu na stopy kwadratowe każdego roku. Biorąc pod uwagę, że najjaśniejsze pierścienie rozciągają się od 70 000 do 140 000 kilometrów (43 500 do 87 000 mil), co jest mniej więcej równoważne powierzchni 30 Ziemi, rocznie na nich ląduje niewyobrażalna ilość 166 miliardów ton pyłu. Ta ilość, choć znaczna, jest nieistotna w porównaniu z masą pierścieni. To zaledwie odrobina kurzu.

Bez odpowiedzi na pytania dotyczące powstania pierścieni Saturna

Pomimo tej nowej wiedzy na temat wieku pierścieni, wiele pytań dotyczących ich powstania pozostaje bez odpowiedzi. Jedna teoria sugeruje, że satelita został rozerwany przez grawitacyjną siłę Saturna, w wyniku czego większość jego pozostałości spadła na planetę, a reszta tworzyła pierścienie. Ponadto, pierścienie stopniowo opadają na planetę i podgrzewają jej atmosferę.

Dodaj komentarz