Oto pierwszy obraz czarnej dziurze wyrzucającej swoje strumienie

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Czym zajmuje się ostatnio sztuczna inteligencja?
2) Jakie odkrycie wzmocniło pierwszy w historii obraz cienia czarnej dziury?
3) Co umożliwiło naukowcom obserwację strumieni wypuszczanych przez czarną dziurę?
4) Jakie są otoczone czarne dziury?
5) Co oznacza, że czarne dziury są napędzane naładowanymi cząstkami przy niemal prędkości światła?
6) Jakie cechy czarnej dziury przedstawiali artyści?
7) Jakie są długości fal użyte przez badaczy, aby zbadać pochodzenie strumienia w bezpośrednim sąsiedztwie czarnej dziury?
8) Gdzie znajdują się teleskopy zaangażowane w ten projekt?
9) Jaką czarną dziurę udało się zidentyfikować na obrazie?
10) Dlaczego M87* zostało wybrane do współpracy?

„Sztuczna inteligencja odkrywa tajemnice czarnych dziur: Obserwacja strumieni i cienia dzięki ulepszonym obrazom sprzed pięciu lat”

Ostatnio sztuczna inteligencja została użyta do wzmocnienia pierwszego w historii obrazu cienia czarnej dziury, co zaowocowało obrazem wizualnie przyjemnym. Jednak jest to o wiele istotniejsze odkrycie. Udoskonalenie obrazów zrobionych pięć lat temu umożliwiło naukowcom obserwację strumieni wypuszczanych przez czarną dziurę jednocześnie z jej cieniem.

„Czarne dziury: odkrycie ich niezwykłej natury”

Wbrew wcześniejszym przekonaniom, czarne dziury nie są niepozornymi zagrożeniami, ale są otoczone ogromnymi dyskami akrecyjnymi składającymi się z wirujących materiałów pozyskiwanych z rozpadających się gwiazd. Dodatkowo, odrzucają ogromne strumienie prostopadle do dysku, napędzające naładowane cząstki przy niemal prędkości światła, emitujące fotony o wysokiej energii, które mogą przesłonić całe galaktyki. O ile artyści przedstawiali czarne dziury z tymi cechami, uchwycenie prawdziwości jest wyzwaniem.

Astronomowie łączą obserwacje i odkrywają tajemnicę strumieni kosmicznych

Niemniej jednak, grupie międzynarodowych astronomów udało się to zrealizować, łącząc obserwacje z różnych teleskopów. Chociaż istnienie strumieni jest znane od dłuższego czasu, naukowcy wciąż mają ograniczone zrozumienie fizyki ich powstawania. Autorzy tego przełomowego obrazu mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do wypełnienia tej luki w wiedzy.

Badacze odkryli nowe informacje na temat pochodzenia strumienia w sąsiedztwie czarnej dziury

Aby zbadać pochodzenie strumienia w bezpośrednim sąsiedztwie czarnej dziury, badacze użyli fal radiowych o długości 3,5 milimetra, co pozwoliło im obserwować jednocześnie zarówno strumień, jak i cień. Użycie dłuższych długości fal ujawniło również pierścień o rozmiarze o 50 procent większym niż wcześniej obserwowany. Teleskopy zaangażowane w ten projekt znajdują się w Ameryce Północnej i Europie, Ameryce Południowej oraz na Grenlandii. Odległości między tymi antenami zapewniły rozdzielczość równą wielkości anteny radiowej o rozmiarze całej planety.

„Astronomowie odkrywają strumienie łączące się z supermasywną czarną dziurą w Messier 87”

Choć obraz może wydawać się chaotyczny, astronomowie zidentyfikowali podstawę strumienia łączącego się z dyskiem akrecyjnym wokół M87*, supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87, oddalonej o 55 milionów lat świetlnych. Warto zauważyć, że obraz wyświetla dwie jasne obszary związane ze strumieniami, skierowanymi w przeciwnych kierunkach. M87* zostało wybrane do tej współpracy ze względu na swoje położenie i znaczną masę, podczas gdy Sagittarius A* – druga sfotografowana czarna dziura – jest bliżej, ale przesłonięta przez kurz.

Badania M87*: łączenie teleskopów z różnych kontynentów w celu odkrycia tajemnic Wszechświata

Przyszłe projekty będą polegać na łączeniu teleskopów z różnych kontynentów w celu badania M87* w różnych długościach fal. Profesor Eduardo Ros z Instytutu Maxa Plancka Astronomii Radiowej podzielił się swoim podekscytowaniem nadchodzącymi latami, gdyż dalsze badania rzucą światło na zagadkowe rejony Wszechświata.

Dodaj komentarz