Tajemnica powstawania kwazarów rozwiązana po 60 latach

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Jakie konsekwencje może mieć obecność kwazara w naszej galaktyce Droga Mleczna w przyszłości?
2) Co to są kwazary?
3) Skąd kwazary czerpią swoją moc?
4) Czy wszystkie galaktyki z supermasywnymi czarnymi dziurami mają kwazary?
5) Jakie zniekształcenia zostały zauważone w galaktykach z kwazarami?
6) Co powodują interakcje między galaktykami z kwazarami?

„Droga Mleczna w przyszłości może mieć kwazar: konsekwencje dla rozwoju galaktyki”

Wyjaśnienie sugeruje, że w odległej przyszłości nasza galaktyka Droga Mleczna może mieć kwazar, co będzie miało istotne konsekwencje dla jej rozwoju. Kwazary to ogromnie jasne obiekty znajdujące się na dalekich krańcach wszechświata.

Odkrycie i tajemnica kwazarów: jak astrofizycy poznali ich źródło energii?

Początkowo znane jako obiekty quasi-stellarnego charakteru, później nazwane kwazarami. Szybko odkryto, że kwazary mają wielkość układu Słonecznego, ale mogą emitować światło tak jasne jak bilion gwiazd. Astronomowie ostatecznie ustalili, że kwazary czerpią swoją moc z gazu wpadającego do supermasywnych czarnych dziur.

Kwazary a zniekształcenia w galaktykach – wyniki najnowszych badań

Nie wszystkie galaktyki z supermasywnymi czarnymi dziurami jednak gościły kwazary. Ostatni artykuł udziela odpowiedzi na to pytanie, biorąc pod lupę zewnętrzne obszary 48 pobliskich galaktyk gospodarzy w porównaniu do 100 galaktyk bez kwazarów. Znaleziono wyraźne zniekształcenia w dwóch trzecich galaktyk z kwazarami, wskazujące na niedawne spotkania lub łączenia się z masywnymi odpowiednikami.

Interakcje między czarnymi dziurami a gazem: wpływ na proces tworzenia się gwiazd

Te interakcje powodują, że gaz trafia do supermasywnej czarnej dziury, podsycając kwazar. To zjawisko ma charakter tymczasowy, gdyż galaktyki w końcu wyczerpują zapas gazu i energia uwolniona przez kwazar wypycha odległy gaz z galaktyki, tymczasowo zatrzymując proces tworzenia się gwiazd, aż do ponownego rozpoczęcia interakcji.

Nasza galaktyka Droga Mleczna może doświadczyć kwazara wskutek kolizji z galaktyką Andromeda – badania

Kwazary wcześniej uważane były za zjawisko wczesnego wszechświata; obecnie jednak mogą występować również w określonych warunkach. Badacze sugerują, że nasza galaktyka Droga Mleczna może doświadczyć kwazara, gdy zderzy się z galaktyką Andromeda za około pięć miliardów lat. Fuzje galaktyczne są powszechne, ale nie wszystkie z nich tworzą kwazary.

Kwazary mogą mieć kluczowe znaczenie w rozwoju galaktyk – badanie

Badanie wykazało również podobne zniekształcenia w jednej piątej galaktyk bez kwazarów, co sugeruje, że wiele z nich mogło mieć kwazary w przeszłości. Badacze zauważyli, że kwazary mogą zapalać się we wczesnym etapie fuzji, wbrew wcześniejszym założeniom. Wnioskiem jest, że interakcje międzygalaktyczne są głównym sprawcą kwazarów typu 2 we wszechświecie lokalnym, ale przyznają, że inne procesy wewnętrzne mogą również odgrywać rolę.

Dodaj komentarz