Bliskie supernowe stwarzają dodatkowe, dotąd niedoceniane zagrożenie dla życia.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Co pokazują nowe dowody z Obserwatorium Chandra NASA?
2) Jakie szkody może wyrządzić promieniowanie rentgenowskie produkowane przez supernowe?
3) Jakie inne zagrożenia wiążą się z eksplozją supernowych typu II?
4) W jaki sposób promieniowanie rentgenowskie może wpływać na warstwę ozonową i życie na planecie?
5) Jak różni się produkcja promieniowania rentgenowskiego w przypadku różnych supernowych?
6) Co wskazuje lokalna Bańka gazu?
7) Dlaczego pobliskie planety pozostają zagrożone nawet po ustąpieniu zagrożenia promieniowaniem rentgenowskim?
8) Gdzie można znaleźć to badanie?

„Nagłe zagrożenie dla planet po eksplozji supernowej: promieniowanie rentgenowskie sięga aż na odległość 160 lat świetlnych”

Po przejściu początkowego rozbłysku promieniowania po supernowej, pobliskie planety stają ​​przed kolejnym zagrożeniem. Nowe dowody z Obserwatorium Chandra NASA pokazują, że promieniowanie rentgenowskie produkowane przez supernowe związane z zapaścią jądra może szkodzić planetom nawet do odległości 160 lat świetlnych.

Odkrycie supernowej: wskazówki dotyczące przeszłych wydarzeń wymierania i paradoksu Fermiego

Chociaż obecnie nie ma kandydatów na supernowe blisko Ziemi, to odkrycie może dostarczyć wskazówek dotyczących przeszłych wydarzeń wymierania i paradoksu Fermiego. Bycie supernową wiąże się z uwolnieniem ogromnej ilości energii, która mogłaby zniszczyć jakąkolwiek orbitującą wokół niej planetę. Nawet zamieszkane planety w pobliskich układach gwiazd mogą stać się mniej zamieszkalne, chociaż wciąż toczy się dyskusja na temat minimalnej bezpiecznej odległości.

Promieniowanie rentgenowskie supernowej groźne dla życia na Ziemi

Początkowy wybuch szybko przemija, ale pojawia się nowy problem. Przed eksplozją supernowych typu II gwiazda macierzysta uwalnia gaz i pył. Kiedy fala uderzeniowa oddziałuje z tym materiałem, wytwarzane są promieniowanie rentgenowskie, które może być zabójcze na o wiele większą odległość i przez dłuższy czas niż sam wybuch. Te promieniowanie rentgenowskie może uszkadzać warstwę ozonową i umożliwiać przedostawanie się szkodliwego promieniowania ultrafioletowego na powierzchnię planety, co utrudnia przetrwanie życia podobnego do ziemskiego na zewnątrz głębokiego oceanu lub pod ziemią.

Supernowe i ich potencjalne zagrożenie dla Ziemi: Wcześniejsze bliskie spotkania i ich wpływ na życie

Produkcja promieniowania rentgenowskiego różni się w przypadku różnych supernowych, a niektóre z nich są w stanie zniszczyć planetę podobną do ziemi nawet do odległości 100-160 lat świetlnych. Jednak obecnie Ziemia nie jest zagrożona, ponieważ nie ma potencjalnych supernowych w strefie zagrożenia promieniowaniem rentgenowskim. Choć położenie Słońca w słabo zaludnionej części galaktyki zmniejsza pobliskie zagrożenia, Ziemia była już w przeszłości blisko gwiazd supernowych. Miejscowy Bańka, bąbel gazowy uważany za wynik wielokrotnych wybuchów supernowych, wskazuje również na nasze sąsiedztwo takich zdarzeń. Odległość między naszymi przodkami a tymi supernowymi jest niepewna, ale możliwe, że starożytne bliskie spotkania mogły mieć wpływ na życie.

Dodaj komentarz