Einsteinowskie pierścienie wokół galaktyki sugerują, że jedna teoria ciemnej materii jest prawidłowa.

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Co to jest ciemna materia?
2) Jak można wykryć obecność ciemnej materii?
3) Jakie konsekwencje ma obecność ciemnej materii dla galaktyk?
4) Co to są „pierścienie Einsteina” i jak mogą dostarczyć wskazówek na temat natury ciemnej materii?
5) Jakie są potencjalne typy cząstek, z których może składać się ciemna materia?
6) Czy badania zniekształceń grawitacyjnych sugerują, że ciemna materia składa się raczej z WIMPs czy aksonów?
7) Jakie są wnioski badaczy dotyczące roli aksonów w wyjaśnianiu zniekształceń grawitacyjnych?
8) Gdzie zostało opublikowane to badanie?
9) Czy prawdziwa natura ciemnej materii jest znana?
10) Jakie inne aspekty wszechświata może wyjaśniać ciemna materia?

Tajemnicze zjawisko – Ciemna materia – Czego nie możemy zobaczyć, ale możemy odczuć.

Ciemna materia jest teoretyczną substancją, która otacza galaktyki i przewyższa zwykłą materię w stosunku pięć do jednego. Ze względu na swoją niewidzialność, jej obecność może być wykrywana jedynie przez jej efekty grawitacyjne. Zaproponowano ją w celu wyjaśnienia nietypowego obracania się galaktyk i ma potencjał wyjaśnienia różnych aspektów wszechświata, chociaż jej prawdziwa natura pozostaje nieznana.

„Pierścienie Einsteina jako klucz do rozwiązania tajemnicy ciemnej materii”

Jednak niedawne badanie wskazuje, że tzw. „pierścienie Einsteina” mogą dostarczyć wskazówek na temat natury ciemnej materii. Jeśli ciemna materia jest rzeczywiście realna, badacze są przekonani, że najprawdopodobniej jest to albo Slabo Oddziałujące Masywne Cząstki (WIMPs), albo aksony. WIMPy są znacznie masywniejsze od atomów wodoru, podczas gdy aksony są o wiele lżejsze od neutrinów. Pomimo różnych podejść do ich wykrywania, ani WIMPy, ani aksony nie zostały jeszcze znalezione.

Zniekształcenia grawitacyjne jako klucz do odkrycia ciemnej materii

Badacze zwrócili się ku badaniu zniekształceń grawitacyjnych, aby uzyskać wgląd w naturę ciemnej materii. Masywne obiekty, takie jak gwiazdy, czarne dziury, galaktyki lub skupiska galaktyk, mogą zakrzywiać czasoprzestrzeń i działać jak soczewki, zniekształcając i powiększając światło pochodzące od obiektów znajdujących się za nimi. Powstałe zniekształcenie, znane jako pierścień Einsteina, zostało użyte do obserwacji obiektów, które zwykle są poza zasięgiem teleskopów.

Aksony lepiej pasują do zniekształceń grawitacyjnych niż WIMPy: badanie z Uniwersytetu w Hongkongu.

Badacze z Uniwersytetu w Hongkongu przeprowadzili badanie, aby ustalić, czy istnieją różnice w zniekształceniach grawitacyjnych, jeśli ciemna materia składa się z WIMPs lub aksonów. Znaleźli dowody na to, że aksony lepiej pasują do obserwacji, zwłaszcza w przypadku systemu HS 0810+2554, gdzie odległy kwazar jest podwójnie powiększany, ale widoczny tylko w trzech obrazach. Sugeruje to, że modele z aksonami mogą odwzorować różne aspekty systemu, podczas gdy WIMPy nie.

Dodaj komentarz