Od Ornitopatów do Parseków i Miliraków: Dlaczego astronomowie używają tak dziwnych jednostek?

Spread the love

Z tego artykułu dowiesz się:

1) Czy słyszeli Państwo o asteroidzie zbliżającej się do Ziemi?
2) Jakie porównania zaproponował dziennikarz Aaron Reich?
3) Dlaczego astronomowie często muszą używać dziwnych jednostek miary?
4) Jakie jednostki używane są do mierzenia odległości w astronomii?
5) Jak działa system mierzenia jasności gwiazd za pomocą magnitud?
6) Jakie jednostki używane są w astronomii rentgenowskiej do pomiaru jasności?
7) Dlaczego astronomowie używają jasnych definicji dla jednostek w celu mierzenia i opisywania zjawisk kosmicznych?

Asteroida wielkości kilkudziesięciu ton zbliża się do Ziemi – nietypowe jednostki miary w astronomii!

Możliwe, że słyszeli Państwo o asteroidzie zbliżającej się do Ziemi, która jest rozmiarami zbliżona do 18 ornitorinków, 33 pancerników czy 22 tuńczyków. Te porównania, wymyślone przez dziennikarza Aarona Reicha, mają na celu podkreślenie nietypowych jednostek miary używanych przez astronomów.

Dziwne jednostki w astronomii – wyzwanie dla naukowców.

Astronomowie często muszą używać dziwnych jednostek, ponieważ wiele obiektów kosmicznych jest zbyt dużych, aby je zmierzyć w standardowych jednostkach. Na przykład planeta, która ma 85% masy Ziemi, wydaje się prosta do zmierzenia, ale kiedy chodzi o pomiar jasności mgławicy pulsarowo-wiatrowej w millikrabach, sprawy stają się dziwniejsze.

Astronomiczne jednostki – wygodny i znaczący sposób opisu i pomiaru obiektów kosmicznych

Powodem, dla którego astronomiczne jednostki są używane, jest to, że zapewniają one bardziej wygodny i znaczący sposób opisu i porównywania obiektów kosmicznych. Na przykład łatwiej zmierzyć rozmiar Betegezy, gwiazdy o promieniu 83 000 razy większym niż Ziemia, korzystając z promienia Słońca jako jednostki, zamiast używać promienia Ziemi. Podobnie, jeśli chodzi o pomiar masy obiektów, astronomowie używają Ziemi i Słońca jako jednostek. Zamiast używania znajomych jednostek, takich jak wielbłądy dla wagi, astronomowie bardziej interesują się mierzeniem masy, która pozostaje taka sama, niezależnie od siły grawitacyjnej.

Najważniejsze jednostki odległości w astronomii: AU i parsek

Jeśli chodzi o mierzenie odległości, astronomowie korzystają z jednostek takich jak jednostka astronomiczna (AU) i parsek. AU reprezentuje odległość między Słońcem a Ziemią, podczas gdy parsek to jednostka pochodna od trygonometrii, ułatwiająca pomiar większych odległości.

Nowy system pomiaru jasności gwiazd – magnitudy: jak działa i czym się różni?

Wreszcie, astronomowie używają jeszcze jednostki zwanej magnitudami do pomiaru jasności obiektów kosmicznych. Ten system, wprowadzony przez starożytnego greckiego astronoma Hipparcho, przypisuje gwiazdom wartość od 1 do 6, przy czym mniejsze wartości oznaczają jaśniejsze gwiazdy. Słońce ma pozorną jasność -26, a każdy krok w magnitudzie oznacza różnicę w jasności razy 2,512.

Jednostka „Crab” – standard pomiaru jasności w astronomii rentgenowskiej

W astronomii rentgenowskiej astronomowie często używają jednostki o nazwie „Crab” do pomiaru jasności. Skorupa (Crab) jest gwiazdą neutronową emitującą silne promieniowanie rentgenowskie i jest wykorzystywana jako standard kalibracyjny od lat 70.

Dodaj komentarz